Czyste ręce – czyste sumienieDentomax wspiera akcję Fundacji do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie”.

Powstała w tym roku Fundacja „Z uśmiechem przez życie” prowadzi akcję profilaktyczno – informacyjną, której celem jest uświadamianie zagrożenia związanego z ryzykiem zachorowania na raka jamy ustnej. Podczas tegorocznych targów CeDe w Poznaniu, fundacja przeprowadzi akcję „Czyste ręce – czyste sumienie”.

Rak jamy ustnej jest złośliwym nowotworem, który występuje w obrębie warg i tylnej ściany gardła oraz wewnętrznej części jamy ustnej. Może mieć także swój początek w śliniankach i migdałkach czy też nawet rozszerzyć się na całą jamę ustną obejmując nawet gardło czy nos. Jego rozwój odnotowuje się częściej u mężczyzn niż u kobiet, a najczęściej u osób po 40 roku życia.

- Podczas trwania targów, na stoisku Dentomaxu oraz innych firm, które wezmą udział w tym przedsięwzięciu, będą wystawione mydełka-cegiełki, a także puszki kwestarskie, do których lekarze będą mogli wrzucać pieniądze w zamian za otrzymane mydełka. Cena jednego mydełka to minimum 5 zł. Osoby zaangażowane w akcję otrzymają niebieskie wstążeczki - symbol walki z nowotworem jamy ustnej – wyjaśnia Kazimierz Klimczuk.

- Kibicujemy tego typu działaniom. Sami przecież także prowadzimy działalność prospołeczną i wiemy jak potrzebne jest wsparcie i zaangażowanie zewnętrznych partnerów. Dlatego bez chwili namysłu zdecydowaliśmy się włączyć w to przedsięwzięcie – dodaje szef Dentomaxu.

Akcję „Czyste ręce – czyste sumienie” prowadzi fundacja „Z uśmiechem przez życie”. Jej przedstawiciele wyjaśniają, że chcą mówić o badaniach profilaktycznych i o właściwej higienie jamy ustnej. - Chcemy uchronić jak największą ilość osób przed najcięższymi konsekwencjami – nowotworem jamy ustnej – tłumaczą na swojej stronie internetowej.

- Mamy nadzieję, że dzięki pracy naszej Fundacji, jak najwięcej osób będzie dbało o higienę jamy ustnej, pacjenci przestaną się bać badań profilaktycznych oraz regularnie będą się im poddawać. W efekcie, przez długie lata będą cieszyć się radością, spokojem oraz pięknym uśmiechem – przekonują organizatorzy.

Celem powstałej niedawno organizacji jest zwiększenie świadomości występowania tej groźnej choroby, organizowanie i prowadzenie szkoleń w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej, w tym raka jamy ustnej, prowadzenie kampanii uświadamiających ryzyko zachorowania na nowo-
twór jamy ustnej, inne działania związane z profilaktyką jamy ustnej,

* * *

Rak jamy ustnej odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, może być całkowicie uleczalny. Rak gardła i dna jamy ustnej charakteryzuje się dużą dynamiką rozwoju i złośliwością kliniczną. Wczesne przerzuty do układu chłonnego szyi, najczęściej obustronne, pogarszają rokowanie. Dla pacjentów najistotniejszą informacją jest to, że szybko rozpoznany rak jamy ustnej jest w 80% wyleczalny, więc można z nim skutecznie walczyć. Również stany przedrakowe, w których po pewnym czasie mogą pojawić sie komórki rakowe powinny być usuwane i leczone, szczególnie u osób palących lub zarażonych wirusem HPV 16 oraz 18.

Jest bardzo mało badań, które mogą pomóc w zauważeniu pierwszych objawów tej choroby, zmiany na błonach śluzowych, które prowadzą do powstania raka są niecharakterystyczne, często niebolesne, bardzo mało osób zwraca na nie uwagę. Leczenie obecnych w jamie ustnej stanów przednowotworowych (leukoplakia, erytroplakia, liszaj) bagatelizuje się. Niewiele osób poważnie traktuje zalecenia lekarzy, a to błąd ponieważ w ok. 10% przypadków leukoplakia ulega przekształceniu w raka.

Ranki powstałe podczas przygryzania wewnętrznej strony warg i policzków, nawracające stany zapalne powstałe na skutek zaniedbania w leczeniu stomatologicznym, zła higiena, zakażenia grzybicze, jeśli się nie goją musimy zbadać u lekarza stomatologa. Standardowe badanie głowy i szyi powinno być wykonywane przez lekarza stomatologa u każdego pacjenta raz do roku, u pacjentów z grup podwyższonego ryzyka 2 razy w roku albo w przypadku, gdy coś budzi zaniepokojenie. Podstawowe badanie powinno być dotykowe i wizualne.

W trakcie badania wizualnego lekarz dentysta powinien dokładnie obejrzeć całą jamę ustną, język, podniebienie, wewnętrzne części policzków, gardło i migdały, sprawdzając czy nie ma tam białych i czerwonych plam oraz miejsc zaognionych, zgrubień, nieregularności. W trakcie badania dotykowego lekarz dentysta powinien wyszukać różnego rodzaju zgrubienia oraz sprawdzić czy węzły chłonne nie są powiększone.

Znacznie wcześniejsze wykrycie podejrzanych zmian ułatwiają testy ViziLite Plus, które wspomagają tradycyjne badanie wizualno-dotykowe. Badanie takie trwa ok. 10 minut i można je wykonać w większości gabinetów stomatologicznych. Dzięki niemu znajduje się wszystkie, nawet niewidoczne gołym okiem, stany przedrakowe i raki nawet niezaawansowane.

Osoby, które nie podejrzewają niczego groźnego także powinny się badać w kierunku obecności raka jamy ustnej przynajmniej raz do roku. Dokładnie na tej samej zasadzie jak regularne wykonywanie cytologii czy mammografii u kobiet.

Ponad 90% przypadków nowotworu w jamie ustnej to rak płaskonabłonkowy (oral squamous cell carcinoma - OSCC). OSCC stanowi także znaczny odsetek wszystkich nowotworów głowy i szyi. Raki jamy ustnej w zależności od lokalizacji są podzielone wg Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób:
- rak wargi,
- rak języka,
- rak dziąsła,
- nietypowe lokalizacje w jamie ustnej,

Więcej szczegółów na temat Fundacji i jej celów oraz działań można znaleźć na stronie internetowej www.zusmiechem.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz