Kary za odpady - epilog...

Tematem kar nakladanych na stomatologów za niezlożenie informacji o ilosci wytwarzanych odpadów medycznych do marszalka województwa zajmowalismy się na niniejszym blogu wielokrotnie.

Kary - a raczej ich wysokosć - byla bulwersująca. Przypomnijmy: chodzilo o 10 000 zl za brak jednego zestawienia. I nie chodzilo bynajmniej o jakies grube przewinienie w stosunku do państwa czy srodowiska naturalnego, ale o niedopelnienie obowiązku sprawozdawczosci.

Żeby też byla pelna jasnosć: nie negujemy samego obowiązku przedladania stosownych informacji. Nasze zdziwienie i bunt rodzila absurdalna wysokosć kary zupelnie nieadekwatna do winy.

Po tym, jak temat przetoczyl się przez niemal wszystkie media Ustawodawca poszedl po rozum do glowy i postanowil tematem zająć się ponownie. Okazalo się, że w istocie - wysokosć kary - 10 tysięcy jest rzeczywiscie neiwspólmierna do winy i zrobić cos z tym klopsem trzeba.

Sprawa szybko trafila pod obrady stosownych najwyższych w kraju Izb i prawo zmieniono. Ustalono więc, że podmiot, który jest zobowiązany do corocznego informowania marszalka województwa o ilosci wytwarzanych odpadów medycznych, a nie zrobi tego w terminie otrzyma karę, ale 20 razy mniejszą - 500 zl... Kwota 10 000 co prawda wciąż występuje, ale w kontekscie lącznej wysokosci mandatów jaki urząd może nalozyc na opieszalego przedsiębiorcę. Tak więc, jesli ktos wciąż nie będzie skladal informacji pomimo upomnienia i otrzymania już jednego mandatu za to samo, może dostać kolejny - w wysokosci również 500 zl i tak dalej, aż do kwoty 10 000 zl wlasnie.

Otrzymujemy informacje, że Urząd Marszalkowski Województwa Podlaskiego rozsyla już stosowne informacje dotyczące braku sprawozdania za 2009 rok. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że jest szansa na odstąpienie od karania (500-zlotowym mandatem). Wystarczy w ciągu 7 dni od daty otrzymania stosownego pisma z urzędu niezwlocznie uzupelnić brakującą dokumentację.

Fakt, 500 zl to już nie 10 000 i w sumie teoretycznie można pogodzić się z taka karą, ale chyba warto spróbować - wszak pięć stówek piechotą nie chodzi...

Wszystkim, których sprawa dotyczy życzymy powodzenia!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz