W Ostródzie zbadamy Wasze kręgosłupy! (tzn. firma Dental S)


Kręgosłup – jedna z najważniejszych – jeśli nie najważniejsza część ludzkiego ciała. Bez sprawnego i zdrowego kręgosłupa nie jesteśmy w stanie funkcjonować – zawodowo, społecznie, rodzinnie. Praca stomatologa to praca niezwykle obciążająca nasz „stelaż”. Podczas Czerwcowego Kursu Medycznego w Ostródzie, każdy stomatolog będzie mógl poddać się profesjonalnym badaniom narządu ruchu, realizowanym przez specjalistów z firmy Dental S.

Pierwsze oznaki istotnych problemów z kręgosłupem, bagatelizowane zresztą przez większość lekarzy, spowodowane złymi nawykami, nieprzywiązywaniem wagi do zasad ergonomii czy źle dobranym sprzętem, pojawiają się zwykle zaraz po ukończeniu studiów. Zazwyczaj nie myślimy o naszym zdrowiu, dopóki nic nam nie dolega i możemy „w miarę” funkcjonwać. Niestety, gdy ból jest już nie do zniesienia, skutecznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, jest już zdecydowanie za późno na nieinwazyjne sposoby przywracania sprawności. Nawet zaawansowana rehabilitacje może wtedy już nie wystarczyć.

Kręgosłupy dentystów są w fatalnym stanie – przyznają ortopedzi. Bóle, zwyrodnienia, rwy kuloszowe – to standard wśród przedstawicieli tej profesji. Czasami kręgoslup tak boli, że gdy po całym dniu usiądę, to mam pewność, że już nie wstanę – mówią stomatolodzy.

Warszawska firma Dental S to producent zaawansowanych technologicznie krzeseł dla dentystów. Ale nie tylko, bo firma prowadzi również zaawansowany projekt badawczy.

W ramach prowadzonej działalności badawczej, osoby zgłaszające swoją chęć do wzięcia w nich udziału zostają poddane selekcji na podstawie kryteriów ustalonych wcześniej przez prowadzącego badania. Kryteria te wynikają z krótkiej ankiety dotyczącej danych personalnych, sposobu pracy oraz aktualnego stanu zdrowia. Oznacza to, iż zgłaszający się i zakwalifikowani do badań ochotnicy zostaną podzieleni na dwie grupy badań.

Osoby zakwalifikowane do pierwszej grupy, zostaną poddane badaniu, które jest podzielone na dwa etapy. Każdy z nich trwa ok 10 min. Podczas części pierwszej, badany dentysta będzie miał za zadanie siedzieć na tradycyjnym siedzisku w pozycji, którą zazwyczaj przyjmuje podczas pracy z pacjentem. W zaaranżowanym w hotelu gabinecie badawczym dostępny będzie unit, który przed badaniem lekarz dopasuje do siebie. Lekarz będzie miał także do dyspozycji wszystkie przyrządy w jakie wyposażony jest unit, z których będzie korzystał w trakcie badania.

Chwilę przed tym, pacjent zostanie odpowiednio przygotowany do badań. Na jego ciało po uprzednim przemyciu środkiem dezynfekującym naklejone zostaną czujniki EMG w czterech miejscach: na mięsień najszerszy grzbietu prawy i lewy oraz na mięsień czworoboczny a także czujniki ruchu BioVal na wyrostki kolczyste kręgów C4, C7, L1 i L5. Po przygotowaniu pacjent udaje się na 5 minutowy odpoczynek polegający na położeniu się na stole rehabilitacyjnym. Po tym czasie pacjent schodzi ze stołu, zajmuje miejsce przy unicie, następuje kalibracja sprzętu.

Po komendzie „rozpoczynamy badanie” zostaje uruchomiony każdy z czterech systemów zbierających informacje z ciała badanego stomatologa. W szczególności będzie to powierzchniowe (przezskórne) EMG, analiza ruchu BioVal, maty dystrybucji obciążeń. Całe badanie będzie też filmowane kamerami o dużej rozdzielczości. Video posłuży jako uzupełnienie badania głównie po to, aby po analizie badań zwizualizować badanemu pozycje, w których dochodzi do największych przeciążeń.

Po dziesięciu minutach badany lekarz ponownie wróci na chwilę (5 minut) na specjalnie przygotowany stół rehabilitacyjny. Po tym czasie znów wróci na stanowisko badawcze gdzie zamiast tradycyjnego krzesła będzie przygotowane dla niego specjalne krzesło terapeutyczne , które przypuszczalnie poprzez zmniejszoną stabilność siedzenia aktywuje mięśnie do pracy.

Druga grupa „pacjentów” zostanie poddana również dwuetapowemu badaniu. Każdy z nich nie będzie trwał dłużej niż 10 minut.

Badanie rozpoczyna się od uruchomienia pojedynczego systemu zbierającego informacje o pacjencie: bezinwazyjne skanowanie 3D powierzchni ciała badanego. Dzięki temu zostanei stworzony trójwymiarowy, cyfrowy model ciała badanej osoby z dokładnością sięgającą 0,01 mm. Zebrane w ten sposób dane zostaną poddane dalszym analizom. Drugim rodzajem badania będzie termografia powierzchniowa, w wyniku której będzie można uzyskać informacje na temat kształtowania się temperatur siedziska stomatologicznego w odniesieniu do stosowanych materiałów, czasu, indywidualnych cech badanego.

Czemu służy badanie? Dental S spodziewa się, iż dane uzyskane w trakcie badania na cyfrach zobrazują następujące rzeczy: powierzchniowe EMG pokaże, iż podczas siedzenia na standardowym stołku stopniowo będą spadać potencjały elektryczne mięśni, a co za tym idzie wykazane zostanie ich szybkie zmęczenie. Na siedzisku terapeutycznym potencjały elektryczne wykazywać będą mniejszą zmienność za sprawą mechanizmu dynamicznego siedzenia, który wymusza od lekarza częste ruchy okolicy miednicy pozwalając mięśniom na dokrwienie a co za tym idzie dotlenienie i odżywienie ich co z kolei zapewni im większą wydajność.

Ponadto, informacja o średnim kącie zawartym pomiędzy kręgami kręgosłupa lędźwiowego da nam informacje jak wygląda ewentualne zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej podczas siedzenia (szczególnie na krześle tradycyjnym) w stosunku do pracy mięśni (informacja z EMG).

Mata dystrybucji obciążeń ukaże natomiast zależność pomiędzy asymetrycznym obciążeniem siedziska a sposobem pracy, a także jak wpływa potencjalna asymetryczna praca mięśni na rozkład obciążeń podczas siedzenia.

Zakładamy, iż uda się wykazać wyższość teorii dynamicznego siedzenia nad tradycyjnym sposobem pracy (statycznym) poprzez obiektywną ocenę aktywności mięśniowej podczas siedzenia, analizę średniej wartości kąta zawartego pomiędzy kręgami kręgosłupa lędźwiowego a także większej symetryczności w dystrybucji obciążeń szczególnie u lekarzy pracujących z pacjentem na godzinie 12.

Urządzenia, które oferuje firma powstały w oparciu o badania z zakresu ergonomii i fizjologii ruchu. Niektóre z nich na wyraźne życzenie naszych Klientów. Firma dysponuje serią ergonomicznych krzeseł dla stomatologii zaprojektowanych zgodnie z najnowszą wiedzą z zakresu ergonomii pracy.

Zasadą nadrzędną, która przyświeca produkcji krzeseł jest indywidualny dobór poszczególnych elementów tak, aby krzesło idealnie pasowało do konkretnej osoby. Fotelik jest dobierany pod kątem: wzrostu, budowy anatomicznej, sposobów pracy, przyzwyczajeń, a przede wszystkim indywidualnych czysto subiektywnych odczuć wygody. - To jedyny taki system w Europie. Jest to produkt medyczny, zarejestrowany jako siedzisko terapeutyczne. Inne krzesełka wiodących producentów sklasyfikowane są jako meble – podkreśla przedstawiciel firmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz