Idzie wyższy VAT na sprzęt medyczny... Może warto się pospieszyć z zakupami?

Bardzo wielkimi krokami zbliża się posiedzenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ma rozpatrywać skargę Komisji Europejskiej na Polskę w związku z nie dostosowaniem naszego prawodawstwa do przepisów unijnych dotyczących obniżonej stawki VAT na wyroby medyczne. O sprawie przypomina wczorajszy Dziennik Gazeta Prawna. 


Jak informują eksperci cytowani przez gazetę konsekwencją podniesienia stawki VAT do standardowego w Polsce - 23% poziomu - będzie skutkowało... podniesienie cen urządzeń. To jasne i oczywiste. Kiedy można spodziewać się zmian? Tu eksperci już nie są tak zgodni. Ale wielce prawdopodobne jest, że stanie się to nawet w przyszłym roku - a niewykluczone że wręcz chwilę po orzeczeniu ETS. 

Posiedzenie w tej sprawie może się odbyć już na początku stycznia 2015 roku. Oczywiście polscy przedstawiciele będą starali się udowadniać przez sądem słuszność swoich racji, ale przypadek Hiszpanii - która przed kilku laty stanęła w identycznej sytuacji jak my dzisiaj - pokazuje, że chyba nikt już nie wierzy, że może być inaczej i VAT na wyroby medyczne będzie musiał poszybować w górę. 

Co to oznacza dla lekarzy prowadzących praktyki, kliniki i szpitali? Droższe zakupy niestety... Zatem, może to dobry moment, aby nie odkładać planów inwestycyjnych w sprzęt na kolejny rok, bo przyjdzie nam zapłacić dużo więcej niż jeszcze dziś...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz