Przegląd autoklawów

W zasadzie żaden gabinet stomatologiczny nie może się obejść bez autoklawu. Poza nielicznymi przypadkami, w których lekarze zlecają sterylizację narzędzi zewnętrznym placówkom, autoklaw jest sprzętem należącym do standardowego wyposażenia każdej kliniki. 

Włoska firma – Tecno – Gaz - która słynie z produkcji niezawodnych urządzeń tego rodzaju, wprowadziła na rynek nową linię autoklawów – ONYX. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto przedtem przyjrzeć dość dokładnie jak nowe urządzenia prezentują się na tle innych urządzeń.

Autoklaw prawdziwego profesjonalisty



Zanim jednak bliżej przyjrzymy się ONYX-owi, najpierw przeanalizujmy cechy dwóch dotychczasowych modeli serii Europa – B Pro i B Evo. Autoklaw Europa B Pro - model wyróżnia atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Cechuje go prosta i intuicyjna obsługa. Sterowanie odbywa się poprzez przyciśnięcie jednego przycisku do wyboru cyklu, a następnie drugiego – do rozpoczęcia procesu.



Co ciekawe, niezależnie od wybranego cyklu, autoklaw realizuje procedury wyłącznie w klasie B, co oznacza, że nawet w przypadku wyboru złego programu, sterylizacja zostanie i tak przeprowadzona w prawidłowy sposób. Urządzenie posiada slot kart pamięci SD, na których są zapisywane wszystkie dane. Karta SD wykorzystywana jest również do aktualizacji oprogramowania. Wystarczy włożyć kartę z zapisaną nową wersją systemu i… to wszystko!



Sprzęt został wyposażony w system monitorowania i sterowania każdym procesem, co gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zamontowano w nim też specjalne, potrójne zabezpieczenie drzwi i nowy system chłodzenia z podwójną chłodnicą. Warto zarazem zwrócić uwagę, na automatyczne wypoziomowanie baryczne, które zostaje zaktywowane przy pierwszym uruchomieniu, bez interwencji ze strony serwisu. Europa B Pro występuje w dwóch wersjach pojemności – 18-litrowej lub 24-litrowej.



Europa B Evo – najpopularniejszy w Europie!





Autoklaw Europa B jest dostępny w wersji 18 i 24-litrowej. Na szczególną uwagę zasługuje suszenie próżniowe – sprzęt posiada frakcyjną próżnię wstępną. Podobnie jak w przypadku modelu B Pro, nad bezpieczeństwem i prawidłowością przebiegu procesu, czuwa system monitorowania i sterowania – P.I.D.



System diagnozuje i minimalizuje wpływ ewentualnych nieprawidłowości oraz monitoruje wszelkie błędy i ostrzeżenia w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie gwarantuje niezawodność, a przede wszystkim pewność, że proces sterylizacji odbywa się w prawidłowy i bezpieczny sposób.



Zainstalowany w tym modelu zmodyfikowany system ogrzewania, istotnie skraca czas podgrzewania wstępnego, co wpływa na ogólny czas przeprowadzenia procesu sterylizacji. Autoklaw nie jest wyposażony w slot kart SD. Posiada natomiast klasyczną drukarkę oraz port umożliwiający podłączenie go do komputera. Autoklaw Europa B Evo ma przy tym wbudowany system uzdatniania wody PURA, który istotnie wpływa na wydłużenie jego trwałości.



ONYX – nowe spojrzenie na sterylizację



Europa B Evo był przez lata najchętniej wybieranym produktem tego typu w Europie. Wraz z wprowadzeniem do oferty autoklawów ONYX, istnieje szansa, że urządzenia te pobiją rekord popularności modelu B Evo. Co ważne, firma jednocześnie nie wycofuje ze sprzedaży dotychczasowej linii swoich wyrobów. Czy ONYX dorówna legendzie i będzie tak popularny jak B Evo? To się dopiero okaże. Spójrzmy zatem co oferuje nowy autoklaw firmy Tecno – Gaz.



ONYX charakteryzuje się pełną automatyką wszystkich procesów oraz znacznym tempem pracy. Dzięki zmienionej konstrukcji projektantom z Tecno – Gazu udało się jeszcze bardziej ograniczyć i zautomatyzować proces poboru wody dzięki wbudowanej, cichej pompie próżniowej.



Autoklaw posiada system PHD z funkcją podgrzewania wody „stand-by”. To wyjątkowo przydatne rozwiązanie, bowiem skraca czas cyklu średnio aż o 30% w porównaniu do innych wyrobów tego typu.



ONYX wyróżnia się przy tym większym wkładem w stosunku do innych urządzeń znajdujących się na rynku o zbliżonej pojemności, co dodatkowo przyspiesza pracę czyniąc ją bardziej efektywną.



Autoklaw ONYX jest dostępny w trzech wersjach pojemności: 18, 22 i 24l. Dopuszczalna masa wkładu wynosi odpowiednio: 5kg, 7kg, 8kg. Zgodnie z tym parametrem, urządzenia występują w trzech oznaczeniach Onyx 5.0, Onyx 7.0 oraz Onyx 8.0.



Siedem cykli – to jest wybór!



Użytkownicy posiadają możliwość wyboru aż 7 cykli sterylizacji. Dzięki temu sposób wyboru trybu pracy i jest zależny od operatora i może on dobrać cykl dokładnie do swoich własnych wymagań i potrzeb.



Nowy autoklaw Tecno – Gaz ma wbudowany, czytelny i intuicyjny wyświetlacz, wygodny czytnik kart SD, na której zapisywane są dane sterylizacji, pozwalając tym samym na ich odczyt i archiwizację w komputerze. Co jest już standardem w produktach Tecno – Gaz, urządzenie zostało wyposażone w system P.I.D. polegający na kontroli poprawności procesu. Istnieje możliwość zakupu urządzenia razem z systemem odwróconej osmozy PURA.



We współczesnym gabinecie stomatologicznym,podobnie jak w wielu „cywilnych” przedsiębiorstwach coraz częściej zwracamy uwagę na efektywność pracy, jej tempo i możliwości w zakresie redukcji niepotrzebnych kosztów.

Pisząc o autoklawach należy pamiętać o urządzeniu, które dodatkowo usprawnia cały proces przygotowywania instrumentów do ponownego użycia. Mowa o Multisteril firmy Tecno – Gaz.

Efektywnie, szybciej, taniej – pomyśl nie tylko o autoklawie!


Multisteril w sposób automatyczny wykonuje szereg procedur związanych z przygotowaniem narzędzi do sterylizacji, a które zwykle przeprowadza asystentka. Zaprojektowane przez Tecno - Gaz urządzenie jest rewolucyjne i unikatowe na świecie. Realizuje wstępne etapy cyklu sterylizacyjnego w całkowitej zgodzie z procedurami, bez udziału człowieka. Wykorzystanie sprzętu do tych czynności zmniejsza ryzyko błędu personelu oraz znacznie skraca czas potrzebny do przygotowania narzędzi do sterylizacji. Ciekawe? Oczywiście! A co najważniejsze przynosi realne i wymierne korzyści, tak organizacyjne jak i finansowe, ponieważ zastępując w wielu mozolnych i czasochłonnych czynnościach asystę, pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie czasem personelu, który w tym momencie może zająć się innymi zadaniami.

Wśród całego katalogu zalet, w pierwszej kolejności należy wskazać przede wszystkim znaczną oszczędność miejsca i czasu. Standardowo poszczególne etapy wstępne odbywają się przy użyciu kilku instrumentów. Wszystko spoczywa też na barkach personelu pomocniczego. Dzięki Multisteril te same czynności odbywają się automatycznie.


Po drugie, to kwestia czasu. Podczas gdy sprzęt przeprowadza kolejne procedury, asystentka może skupić się na innych czynnościach, bez potrzeby rozpraszania swojej uwagi i energii. Krótko mówiąc Multisteril pozwala na większą efektywność pracy i gospodarowanie personelem.

Kolejna kwestia to problem z korozją narzędzi. Przyczyna tkwi zwykle w niewłaściwym suszeniu. Aby uniknąć rdzy wiele gabinetów używa do mycia wody destylowanej. Zaś suszenie odbywa się tradycyjnie. Zakup wody to kolejne koszty. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup destylarki, ale to powoduje, że w gabinecie przybywa nam następne urządzenie, które trzeba konserwować. Jak widać tradycyjny sposób mycia i suszenia jest mało efektywny i drogi. Włoski sprzęt ma wbudowaną silną grzałkę, dzięki której narzędzia w krótkim czasie są idealnie suche i gotowe do pakietowania.

Pełna automatyka, wygoda i bezpieczeństwo





To pierwsze urządzenie wielofunkcyjne, które automatycznie wykonuje najbardziej krytyczne i skomplikowane fazy cyklu sterylizacji. Jego obsługa jest przy tym banalnie prosta. Wystarczy umieścić instrumenty w specjalnej wanience, a Multisteril automatycznie przeprowadzi dezynfekcję, płukanie, czyszczenie ultradźwiękowe i suszenie. Bez dotykania czegokolwiek, bez pomocy użytkownika, bez zewnętrznego zanieczyszczenia. Tak by procedury zostały wykonane prawidłowo, bez błędów lub zaniedbań.

Ponadto, ponieważ skażone materiały nie są obsługiwane lub przenoszone ręcznie unika się wypadków w miejscu pracy, a wszystkie procesy są zarządzane automatycznie, które nie wymagają uwagi się ze strony operatora.

Cały proces wyklucza stałą obecność personelu, dozowanie płynów jest automatycznie, a na koniec cyklu nie wymagane jest czyszczenie czy dezynfekcja. Prowadzi to do znacznych oszczędności. Zakup urządzenia zwraca się w krótkim czasie. Można mieć całkowitą pewność, że protokół sterylizacji jest realizowany prawidłowo, zgodnie z procedurami i wytycznymi.

Multisteril jest podłączony do zasilania i wody. To wszystko. Urządzenie nie wymaga żadnych dodatkowych, specjalnych instalacji. Jest wyposażony w wewnętrzny zbiornik na płyn do czyszczenia ultradźwiękowego, który podawany jest automatycznie przez system. Dodatkowo wewnątrz obudowy zamontowano kosz na instrumenty o pojemności 4,5 litra. Wyrafinowana elektronika steruje i zarządza funkcjami urządzenia oraz oferuje wybór jednego z 3 programów. Obsługa jest intuicyjna. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz